piątek, 5 lutego 2016

Ceramika Bolesławiec - czyli dobre bo polskie :) - duuuużo zdjęć :)

Cześć kociaki :)
Dzisiaj przychodzę do was z postem, który miał być opublikowany jeszcze przed świetami Bożego Narodzenia. Niestety sami wiecie jak to krucho z czasem bywa w tym okresie...tak więc zdjecia czekały na odpowiedni moment - poniewaz postanowiłam, że wcześniej czy póżniej ( jak nadejdzie wena ) ,,wezmę'' się za temat tym bardziej, że wymaga on więcej uwagi niż posty, które publikuje najczęściej :)
A więc...
....Dawno dawno temu ( a dokładniej kiedy jechaliśmy z moim Tomaszkiem i Kivi do naszego domu do Polski na święta) po długiej i męczącej podróży ( chociaż wciąż wiele drogi było przed nami) postanowiliśmy wstapić do słynnej z ceramiki miejscowości Bolesławiec, aby zakupić wymarzony serwis obiadowy....
Na wstepie wspomnę co nieco o historii tego miejsca :))
Bolesławiecka ceramika produkowana jest od wielu stuleci z naturalnych glinek ceramicznych, które wydobywane sa z pobliskich rzek tj. Bóbr i Kwisa.
*Ciekawostka*
Według żródeł historycznych pierwsze kamionki powstały juz w czasach średniowiecznych.

Pierwsza pracownia ceramiki działała juz od XVI - do połowy XVII wieku ( mieściła się na ulicy Piaskowej). Jedne z pierwszych naczyń jakie wydobyli archeolodzy to były kafle do pieca i figurki. Co ciekawe miały one bogate dekoracje, rózne kolory, a także  pokryte były szkliwem.
W średniowieczu naczynia ( i zysk z nich ) były tak cenne da rabusi , że garncarze tworzyli gildie wspólnie ponosząc koszty organizowania podróży i gromadzenia towarów, dzięki czemu rozkładało się ryzyko związane z handlem.

*Ciekawostka*
W 1762 roku Bolesławiec był jednym z najwazniejszych ośrodków garncarskich w Europie.
W XVII wieku Bolesławiec słynał z ręcznie wykonanych dzbanów i butelek o kulistych wybrzuszeniach, które polewane były glinka wypalająca się na kolor brazowy. Wytwarzana powierchnia stawała się wodoodporna i szklista. 
W 1753 roku Johann Gottlieb Joppeg zasłynał ze storzenia największego na świecie w owych czasach garnka, który był wysoki na 2.2 metra i mieścil w sobie ponad 2000 litrów. Jego sława była tak donośna, że zaczeto pisac o nim sztuki teatralne i książki.
Ponadto to właśnie on zapoczatkował erę przejrzystej glazury skaleniowej zamiast dotychczas stosowanej ołowianej glazury. To był niesłychany postep i skok technologiczny. 
 Johann Gottlieb Joppeg był równiez pionerem w zastosowaniu białej gliny wcześniej uzywanej tylko do nakładek przy tworzeniu całych garnków. 
w 1897 roku storzono pierwsza szkołę  zawodową dla młodych i przyszłych rzemieśliników, która okazała sie sukcesem w przyszłym handlu. Szkoła prowadzona była przez najwybitniejszych nauczycieli zawodu, wręcz architektów i artystów tej sztuki, co pomagało generować nowe technologie wytwarzania ceramiki w formach za pomoca glin kamionkowych jak i propagowało awangardowe wzory i kształty.  W ten sposób nasza polska ceramika zasłynęła nie tylko w Europie, ale równiez na innych kontynentach.
Po II wojnie światowej powróciło tworzenie bolesławieckiej ceramiki co pozwoliło na utrzymanie ciągłości tradycji. Słynny krakowski artysta Tadeusz Szafran był osoba, której praca postawiła na nogi  
  przedwojenną fabrykę Reinhold & Co.
Jezeli chodzi o same produkty...
Ceramika Bolesławiec proponuje tradycyjne dekoracje stempelkowe, składające sie z pawich oczek , kresek czy kropek, ale takze wspołczesne wzory oczywiscie recznie malowanych wzorów ornamentalnych roslinnych a także figuralnych  w kompozycjach monochromatycznych jak i wielobarwnych w przodujacych odcieniach kobaltu, zieleni, brązów, czerwieni czy żółci. W ofercie producenta mozna znależć również naczynia w jednobarwnych szkliwach  - w zestawach ( obiadowym, kawowym, herbacianym) jak i pojedynczych egzemplarzach. Marka gwarantuje całkowite  bezpieczeństwo naczyń w kontakcie z zywnością z uwagi na brak szkodliwych substancji w masie i szkliwach. Kazde z naczyń może byc uzywane w zmywarce , kuchence mikrofalowej, oraz lodówce.
Do zapiekania w tradycyjnych piekarnikach w temp 280 stopni oraz do podgrzewania na płytach elektrycznych  przeznaczone sa naczynia z tzw. ryflowym dnem.
Sklepy z ceramiką bolesławiecką są dostepne w całej Polsce, ale główne punkty producenta znajduja się:
  • - Bolesławiec ( ul. Kościuszki 11)
  • -Poznań ( ul. Mielzyńskiego 16)
  • - Warszawa  (Prosta 2/14)
  • -Wrocław ( ul. Sienkiewicza 10)
  • -Katowice ( ul. Dyrekcyjna 4)
  • -Gdańsk ( ul Stągiewna 18
  • -Szczecin ( al. Niepodległości 3)

Od 2005 roku jako symbol uznania dla tej tradycji obchodzone jest co roku ( zawsze w przedostatni weekend sierpnia) Bolesławieckie Świeto Ceramiki
Głównym punktem imprezy w centrum miasta jest sprzedaż wyrobów ceramicznych przez aż 40-stu producentów oraz prezentacja ceramiki na wielkim wspólnym stole. Dookoła w licznych uliczkach i na skwerach trwaja pokazy toczenia ceramiki na kole garncarskim, warsztaty ręcznego malowania biskwitów i rozmaitych form ceramicznych dla profesionalistów i amatorów ( kazdy moze spóbowac swoich sił) Ponadto kazdego roku wystepuja gwiazdy polskiej estrady ( Kukiz, Bajm, Pudelsi, Zakopower itp). Co roku sa tez nowe atrakcje dodatkowe np. wspólne gotowanie najwiekszego gara 
 zupy cebulowej, zawody w krojeniu cebuli, pokazy drwali, pokaz kultury średniowiecznej, giełda staroci, pokazy mody z tkanin z bolesławieckich stempelków, tancerze ognia, tańczące fontanny itp.
W centralnym umiejscowieniu bolesławieckiej ceramiki znajduje się mnóstwo sklepów firmowych, w których niby to samo, ale nie do końca bo w każdym znajdziemy coś nowego.
Jak widać asortyment sklepów jest imponujący sa tam np.: dekoracje na choinkę...
....kominki na świeczki...
...przeróżne zestawy...
...korki do wina/nalewki, numery domu...
 (na ścianie między sklepami firmowymi jest zjawiskowa dla oka palma wyłozona bolesławieckimi talerzami)
....doniczki....
....jajka wielkanocne...
....lampy....
.....naczynia żaroodporne...
...figurki....
...bombki...
*Ciekawostka*
W jednym ze sklepów znajduje sie największa na świecie filizanka z bolesławieckiej ceramiki.
Wokół sklepów na trawnikach widnieja wielkie ceramiczne naczynia.
Ten wzór odrazu wpadł mi w oko niestety okazało się, że kazdy talerz jest robiony na indywidualne zamówienie - a cena jak dla mnie ciut za wysoka :( - ale kto wie może kiedys zestaw w tym wzornictwie będzie mój:))
(prosty, klasyczny,a zarazem nowoczesny, delikatny - piękny)
...jest tez bizuteria...
....tu zdjęcie z imprezy miasteczka czyli Bolesławieckiego święta Ceramiki.
Niestety głowny plan zakupu nie powiódł się....pierwszy zestaw okazał się zbyt kosztowny, nastepnie zestawu obiadowego we wzorze filiżanek które posiadam od kilku lat nie było....
....jak i pelnego zestawu we wzorze ( równiez przypadł mi do gustu) serduszkowym widocznym powyzej  równiez nie było, więc postanowiłam kupić tylko 4 świateczne kubki 
...i magnesy na lodówkę.
A zestaw obiadowy zakupie w swoim czasie -  najwyrażniej to nie był dobry moment :)
Tu możecie zobaczyć jak powstają naczynia krok po kroku :)
Tu jest filmik przedstawiajacy kilka wyrobów.

Czy posiadacie choc jedno naczynie bolesławieckiej ceramiki?? Jeśli tak to co to jest ??

Pozdrawiam

*JOY*


7 komentarzy:

  1. Ja nie mam nic, ale strasznie mi się podobają :) Mają swój charakter :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ręcznie robione rzeczy to czysty talent :)
    Szczerze mówiąc to nigdy nie słyszałam o takim miejscu. Ja również nie posiadam żadnego naczynia bolesławieckiej ceramiki- niestety ; /
    Pozdrawiam, Ilonciaa
    http://kissmeifyouwant.blogspot.co.uk/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. zgadzam się :)) wg mnie ręcznie robione rzeczy sa niczym skarb z duszą :)

      Usuń
  3. Dla mnie, za dużo rzeczy tam jest :D. Oglądała bym pół dnia, a drugie pół zastanawiała się, który wybrać i kupić :D

    OdpowiedzUsuń
  4. ceramika to rzecz, która najbardziej przypomina mi Bolesławiec :)

    OdpowiedzUsuń