niedziela, 18 stycznia 2015

Idealny ryż do sushi - przepis :)

:)
Sushi to japońska potrawa popularna na całym świecie.
Przygotowuję się ja ze specialnego i doprawionego ryżu  oraz najróżniejszych dodatkow tj.: wodorosty nori, owoce morza, surowe czy wędzone ryby, warzywa,  grzybki, jajka (a raczej omlet) i kaczka .
Ponieważ ma, krótki termin przydatności to przeważnie w restauracjach w ramach rozrywki / pokazu potrawa przygotowywana jest na oczach klienta zaraz po dokonaniu zamowienia :)
Sushi same w sobie nie jest trudne do wykonania... najtrudnieszym krokiem jest idealne  ugotowanie ryżu. Może to Was śmieszyc, ale taka jest prawda ryż w sushi to nie taka prosta sprawa i przyznam, że miałam kilka podejść żeby ,,wyczuć'' perfekcyjny sposób przygotowania ryżu niczym  japoński szef kuchni (w Londynie wielokrotnie jadłam sushi w japońskiej restauracji tak więc miałam porownanie i odniesienie), aby wszystko nam wyszło  to trzeba przestrzegać wielu zasad....perfekcyjny ryż powinien być jędrny, a zarazem kleisty, gładki aż lśniący, nie za twardy nie za miekki i spręzysty.
Jeśli chcesz wiedzieć jak go przygotowuje to Zapraszam !
Potrzebne składniki:
  • -500 g ryżu do sushi
  • -7 łyżek octu ryżowego
  • -3 łyżki cukru
  • -szczypra soli
1. Najpierw trzeba dobrze wypłukać ryż w zimnej wodzie.....około 10 razy co chwilę wymieniając wodę na świeżą....
....do momentu aż wodą przestanie byc mętna - w takiej formie odstawic ryz do napęcznienia na 40 minut.
2. Teraz do rondelka wlewam ocet ryżowy....
...cukier i sól i rozpuszczam na małym ogniu pilnując żeby nie doprowadzić do wrzenia - odstawiam do wystudzenia.
3. Kiedy ryż napęcznieje wymieniam wodę na świeżą ( jakoś wody ma znaczenie mineralna niegazowana nie bedzie przesadą). Ma ona sięgać 1 cm ponad ryż po czym gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez 15 min do odparowani całej wody (mieszamy tylko w pierwszych minutach). Po ugotowaniu na bok odstawiam na kolejne 15 minut z przykrywką. Następnie przekładam ryż do drewnianej miski, polewam sosem - bardzo delikatnie mieszam i odstawiam do ostygnięcia
W tym momencie ryż musi szybko wystygnąć....
Ponieważ jest okres zimowy wystawiłam go na balkon, gdzie  z dwóch stron (od płytek i z wierchu) napiera zimno - kilka razy konieczne jest przemieszanie, środkowa warstwa nie może stać się za miękka.
W innych sezonach najlepiej studzić delikatnie mieszając, a zarazem wachlując napierajac chłodnym powietrzem.


Uwaga!
Ważne jest, aby do przygotowywania sushi używac zimnego ryżu. Klejenie rolek ciepłym ryżem powoduje zmiękczenie wodorostów - nori robi się gumowate.
Osobiście lubię sushi bo jest zdrowe i bardzo aromatyczne i chociaż nie jest to moja ulubiona potrawa to od czasu do czasu sie na nią skuszę :)
 
Pozdrawiam
 
*JOY*
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz