piątek, 31 lipca 2015

Sól Himalajska czyli samo zdrowie :)

:)
Na wstepie zacznę od tego, że wybierając przekąski zawsze wybieram te słone. Na słodycze również skusze sie od czasu do czasu jednak to pikantno - słone przegryski są moimi ulubionymi, a sól jak wiadomo to biała śmierć powoli wykańczająca nasz organizm (szczególnie osoby z nadciśnieniem tetniczym powinny się jej wystrzegać)......Czy na pewno?? Czy każda sól jest zła dla naszego zdrowia???
Około dwóch lat temu próbowałam całkowicie wykluczyć sól z mojego jadłospisu - niestety po trzech miesiącach stwierdziłąm, że to walka z wiatrakami, bo w smaku potraw czegoś ciągle mi brakowało. I tak przypadkiem  w sklepie eco spostrzegłam na półce różową sól himalajska - zagłębiając się w jej cudowne właściwości wiedziałam, że się polubimy  :)
Jej proces powstawania zaczął się miliony lat temu kiedy to energia słoneczna wysuszyła morza i powstały złoża soli. Potem skomplikowane procesy tektoniczne wznosiły pokłady soli na himalajskie wysokości.  Ponadto ta naturalna sól krystaliczna była przez miliony lat wystawiana  na działanie ogromnego ciśnienia, które formowało sól  w najdoskonalszą geometryczną strukturę. Sól krystaliczna płynie w czystych, białawych, różowawych i czerwonawych błyszczących żyłach gór solnych i krystalizuje się w obszarach, gdzie odpowiednie ciśnienie stworzyło tę perfekcyjną strukturę soli krystalicznej.
W soli krystalicznej, pierwiastki i mikroelementy dostępne są w tak drobnych cząsteczkach, że mogą być bardzo łatwo wchłaniane przez komórki organizmu ludzkiego i poddane procesowi metabolizmu.W przeciwieństwie do powszechnie używanego, szkodliwego chlorku sodu, himalajska sól krystaliczna wykazuje niezwykłe właściwości prozdrowotne.
Sól himalajska zawiera aż 84 minerały w formie koloidalnej, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Mikroelementy mają postać drobnych cząsteczek, dzięki czemu mogą być z łatwością absorbowane przez komórki ludzkiego ciała.
Sól Himalajska stosowana w kuchni, uzupełni niedobory mikroelementów w codziennej diecie. W tym miejscu należy podkreślić iż sól himalajska nie ma zanieczyszczeń jakimi są metale ciężkie, jak w przypadku soli morskiej. Zatopione tankowce uwalniają miliony ton chemicznych substancji które osadzają się w wodzie, z której czerpana jest następnie sól. 
Sól Himalajska ma biało-różowy kolor, jest on zależny od koloru skały z której pochodzi. Im bardziej różowy kolor tym więcej żelaza znajduje się w danej soli. Wydobywana jest metodą konwencjonalną – ręcznie bez używania ładunków wybuchowych, płukana wodą i osuszana w słońcu.Jest produktem rafinowanym ani nie ma żadnych wzbogaceń chemicznych. Nie jest wybielana.
Sól himalajska jest wspaniała dla naszego ciała nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz.
Idealnie sprawdza sie jako peeling do skóry czy też do kapieli solnej.
W ten sposób minerały przedostają się do skóry w postaci jonów. Stymulacja ta powoduje naturalny wzrost komórek w żywych warstwach komórek. Zabiegi z wykorzystaniem soli himalajskiej szczególnie zalecane są osobom z chorobami skóry, reumatyzmem, chorobami stawów, infekcjami, pęcherzami, ranami itp. Sól działa odtruwająco na organizm. Taką solną kąpiel można porównać do 3 dniowego postu, ponieważ ma silne działanie dezynfekujące. 
Oczywiście, aby taka kąpiel przynosiła rezyltat musi być w odpowiednim stężeniu.
Przepis na 1% solankową kąpiel to ok. 37g na  3, 8 l wody (pełna wanna ok. 100 l  potrzebujemy 1 kg soli) wymagana temp. 37 stopni.
Kapiel powinna trwać 20-30 minut ( nie dodajemy mydła olejków it.)

Pozdrawiam

*JOY*

2 komentarze: