czwartek, 13 marca 2014

Naturalne oleje w pielęgnacji ciała i włosów : Kokosowy, Arganowy, Jojoba, z Konopii indyjskiej, ze słodkich migdałów, rycynowy, z pestek śliwki, Awokado, Makadamia, Monoi , z pestek malin, Tamanu

Hej wszyscy :))
Każdy z Nas wie, że najlepszym, najzdrowszym i najbardziej skutecznym sposobem na piękno naszego ciała i włosów jest używanie tego co dała nam matka natura - najlepiej w swojej najczystszej postaci. Oleje są tu wspaniałym przykładem, ale przy ich wyborze musimy pamiętać o ważnych zasadach, a mianowicie:
  • -skąd jest dany produkt ( powinien być od sprawdzonego producenta, który sprzedaje olejki wysokiej jakości )
  • -żeby olej był tłoczony na zimno (pod wpływem temp. ulatniają się wszystkie wartości odżywcze)
  • -najlepiej jak olej jest organiczny (wtedy mamy pewność np. że rośliny nie zostały spryskane chemią owadobójczą)
  • -kolor buteleczki powinien być ciemny (należy go chronić przed światłem i ciepłem)
  • -do czego nam jest potrzebny ( czyli czego potrzebuje nasza skóra - jakie mamy oczekiwania i który z nich może nam w tym pomóc).

W moim przepadku stosowanie olejków ma wiele zastosowań. Używam ich do pielęgnacji ciała, skóry twarzy (o tym napiszę więcej w przyszłych postach), ale najczęściej są one złotym środkiem dla moich włosów.
O co chodzi??
 Najpierw wcieram 1 lub kilka wybranych olejków w skórę głowy po czym nakładam dodatkową porcję na całą ich długość, owijam głowę folią lub zakładam czepek i jeszcze na wierzch turban bambusowy. W takim odżywczym termosie trzymam włosy kilka godzin lub śpię w nim całą noc, a gdy wstaję rano dokładnie zmywam wszystko szamponem + odżywka. Zapewniam, że nie miałam lepszej kuracji przy poprawie stanu moich włosów. Po takim zabiegu są lśniące i miękkie, ale dla satysfakcjonujących efektów musimy stosować te metodę co najmniej kilka miesięcy (ja zawsze stawiam na olejowanie włosów w sezonie jesienno - zimowym, w lecie jest to dość uciążliwe).
Tak samo w wypadku pielęgnacji naszego ciała - na efekty musimy chwilkę poczekać. U jednych dzieję się to szybciej, u drugich trwa to dłużej wszystko zależy od wielu czynników np. od regularności stosowania, od oczekiwanego efektu itp.
Poniżej przedstawiam Wam mój zbiór olei, jak i małą ściągę z ich właściwościami, która pomoże w wyborze odpowiedniego produktu dopasowanego do Waszych preferencji
Zapraszam :)) (po prawej stronie zdjęcia widać kolor olejku na dłoni)
*Olej Kokosowy*
Wszystko o oleju kokosowym pisałam Tu
***
*Olej Arganowy*
Nazywany również ,,złotem Maroka'' zawiera znaczną ilość wit. E, nienasycone kwasy tłuszczowe (3, 6, 9), które stanowią 80% jego składu i około 100 innych dobroczynnych związków (w tym zapobiegające nowotworom)
Główne znany jako cudowny eliksir młodości, a to, dlatego, że ma silne działanie przeciwzmarszczkowe i rewitalizujące. 
 Ponadto odkaża, ujędrnia, wygładza naszą skórę i uzupełnia braki składników tłuszczowych (ceramidy stanowiące cement komórkowy). Jest tak bardzo pożądanym i popularnym olejkiem ostatnich czasów, bo jest uniwersalny tzn. dobry dla każdego na wszystko.
***
*Olej Jojoba*
To ciekły wosk o delikatnym orzechowym zapachu, który naturalnie nawilża, odżywia, zmiękcza i natłuszcza. Wszystko dzięki zawartości wit. A, E, F, skwalenu (działa grzybo i bakteriobójczo), kwasów tłuszczowych, kwasu mirystynowego i fitosteroli, które w połączeniu mają kwaśny odczyn i przypominają ludzkie sebum.
Jest on naturalnym konserwantem ponieważ dodawany do preparatów przedłuża ich ważność.
 *Najczęściej używam go do olejowania włosów - świetnie się sprawdza*
***
*Olej z Konopii indyjskiej *
Ma największą zawartość kwasów Omega 3 i 6 w najlepszych dla ludzi proporcjach 3:1. Ponadto ma w sobie wit. A, K, E, D , fosfolipidy, minerały, przeciwutleniacze, chlorofil, fitosterole.
Idealnie się sprawdza na przebarwienia, stany zapalne, podrażnienia oraz pomaga zachować dobrą kondycje skóry i elastyczność. Bez obaw mogą go używać osoby z cerą wrażliwą i alergiczną.
***
*Olej ze słodkich migdałów*
Idealny dla każdego typu skóry (również dla niemowląt i kobiet w ciąży) ponieważ zawiera w sobie kwasy: linolowy i oleinowy, które przywracają skórze równowagę lipidową i wzmacniają ją tworząc barierę ochronną. Ma silne właściwości regenerujące, zmiękczające i rozjaśniające jak i wit. B, A, E o działaniu antyrodnikowym ( to przez wolne rodniki skóra się szybciej starzeje). Tu znajdziesz domową maseczkę z jego wykorzystaniem :)
Uwaga!
 przy stosowaniu na skórę twarzy  - olej jest umiarkowanie komedogenny czyli może zapychać pory.
***
*Olej rycynowy*
Jest to faworyt Azjatek, które sięgają po niego ze względu na jego mocne właściwości wyrównujące koloryt skóry i niwelujące przebarwienia - to jest jego najlepsza reklama bo jak wiemy to one cieszą się opinią o nieskazitelnej skórze. Ma w sobie wit. E, kwasy omega 6, minerały i proteiny. Natomiast największa popularność zdobył dzięki cudownemu oddziaływaniu na nasze włosy, rzęsy i paznokcie - po nim rosną szybciej zdrowsze, mocniejsze, lśniące.  Jest bardzo pomocny kiedy borykamy się z  wypadaniem włosów. Apropo lśnienia nie każdy wie, że jest on najbardziej ,,błyszczącym'' olejkiem, dlatego przeważnie jest głównym składnikiem szminek czy błyszczyków.
Zdradzę, że jest on najczęściej dokupowanym przeze mnie olejkiem :)
Uwaga!!
 nie powinny używać go kobiety w ciąży lub planujące ciąże ponieważ wywołuje powikłania, a nawet może się przyczyniać do poronienia.
***
*Olej z pestek śliwki*
Ma on wysoką zawartość kwasów olejowego i linolowego, a także ma w sobie wit. E i antyoksydanty. Ma przyjemny mocno wyczuwalny zapach śliwkowo-marcepanowy. Najlepiej się sprawdza w produktach do cery dojrzałej, wrażliwej i suchej. Cudownie nawilża usta i jest idealny do masażu. Nie obciąża włosów, dlatego świetnie się sprawdzi na ich końcówki.
***
*Olej z Awokado*
Inaczej super nawilżacz - jest bogactwem witamin (A, B, E, H, K, PP, F), aminokwasów, protein, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jego niewątpliwą zaleta jest to, że hamuje odparowywanie wody ze skóry, ponieważ tworzy na niej ochronny firm, dzięki czemu jest bardziej jędrna i elastyczna. Dodatkowo ma działanie  antygrzybiczne i antyzapalne.
***
*Olej Makadamia*
Ma przyjemny zapach prażonych orzeszków. Zawiera w sobie: kwasy nienasycone, omega 3 i 6,  jak i 15% kawsów nasyconych,  wit. B, A, E, wapń, żelazo, fosfor. Idealny dla każdego typu skóry. Pomaga w walce z cellulitem (stymuluje prace układu limfatycznego), drobnymi zmarszczkami, płytkimi bliznami, zwalcza rozstępy, łagodzi podrażnienia słoneczne. Ponadto pomocny w walce z trądzikiem różowatym i pękającymi naczynkami.
***
*Olej Monoi*
Podobnie jak olej kokosowy ma postać stałą, która pod wpływem ciepła dłoni zmienia się na płynną.
Podobieństwo to wynika z tego, że kwiaty gardenii tahitańskiej macerowane są właśnie w oleju kokosowym. Porównując go ponownie do oleju kokosowego to w przypadku monoi nawilżenie skóry utrzymuje się do 8 godzin, a nawilżenie po oleju kokosowym spada po 4 godzinach. Jego zapach jest przyjemny egzotyczno - kwiatowy. Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, kwas laurynowy, olejki eteryczne,  salicylan metylu, wit. B1, B2, B3, B6, C, E, kwas foliowy, potas, wapń, magnez, żelazo, fosfor i cynk. Polecany jest dla bardzo suchej i pękającej skóry. Ekstrakt z kwiatów gardenii działa łagodząco i przeciwzapalnie na przewlekłe wypryski i ukąszenia owadów. Idealny do masażu.
***
*Olej z pestek malin*
Posiada znaczne stężenie wit. E i A jak i kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, które działają przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie, pobudzają regeneracje tkanki łącznej, przyspiesza gojenie ran, oparzeń, odmrożeń, działa przeciwzaskórnikowo, wspomaga wytwarzanie kolagenu i elastyny zwiększając elastyczność skóry i redukując drobne zmarszczki. Zawarty w nim kwas elagowy posiada właściowści przeciwrakowe, a także zabezpiecza przed mutacją genów. Ponadto jako jedyny  wyróżnia się  absorbowaniem promieniowania UV takim jak czysty tlenek cynku (SPF 28 - 50 ).
Tu znajdziesz mój przepis dwufazowy płyn odżywczo - ochronny do włosów z użyciem tego olejku:)
***
*Olej Tamanu*
Bogaty w kwas: olejowy, linolowy, palmitynowy, stearynowy, kallofilowy odpowiadające za działanie przeciwbakteryjne. Olej ten najmocniej ze wszystkich leczy naszą skórę. Głównie znany jest za właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, pobudza regenerację tkanek, wspomaga leczenie łuszczycy, przewlekłego trądziku,opryszczki, trudnych oparzeń czy blizn zapalnych, redukuje świeże rozstępy.
Używany punktowo na wypryski szybko je neutralizuje i leczy.
***
To już cała moja lista olejów, w przyszłości na pewno zaopatrzę się w kolejne, mam już małą ,,wish'' listę :))

Jakie są Wasze doświadczenia z olejkami??

Pozdrawiam

=Joy=xoxo




4 komentarze: